BTSTB102CBB041 PT1000
Free Sample
Availability
Immediately deliverable
More information about samples availability can be found here: Availability
PT1000 stainless steel RTD probe class 2B
Product Code: 337447
Weight: 0 g
Manufacturer: THINKING
Detailed information
Thinking BTSTB102CBB041 PT1000 platinum RTD probe with Ø6×50mm stainless steel cap and black silicone lead wire.
R0 = 1000Ohm at 0°C, class 2B, TCR 3750ppm/K, operating temperature -40 to +105°C.
For general questions
CODICO GmbH +43 1 86305-0 E-Mail
More Information
TCR ppm/K 3750
Minimale Category Temperature -40°C
Maximum Category Temperature 105°C